מלכוב שמואל מוליק
שנת לידה: תש"ח 1948
מקום לידה: ישראל, ירושלים
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשל"ג 1973
 
תמונה חסרה
מלכוב אברהם
 
מלכוב (רבינוביץ) נחה
    מלכוב ציפי   מלכוב שמואל מוליק    

שמואל מולי מלכוב נולד בירושלים בימי ההפוגה השנייה של מלחמת השחרור. הוא נקרא על שם דודו, איש הפלמ"ח, שמואל רבינוביץ, הוא "סמוך הגדול" שבסיפורי "ילקוט הכזבים".
למד בבית ספר "סאלד" ובבית חינוך תיכון בירושלים. בן 15, עבר לבית הספר החקלאי "כפר גלים". בירושלים היה חניך ומדריך בתנועת הצופים.
את שירותו הצבאי עשה תחילה בחיל האויר ובהמשך, בצנחנים. במלחמת ששת הימים לחם במבואות עזה ובמתחמים שבעומק המדבר. אחרי המלחמה השתתף במרדפים בבקעת הירדן ובמבצע כארמה. בסוף תקופת שירותו הדריך בבית ספר לקצינים.
אחרי השחרור עבד כאיש ביטחון ב"אל על". משהוצב למילואים בחטיבת ירושלים, עשה את שירות המילואים הראשון על גדות התעלה בעיצומה של מלחמת ההתשה.
בהמשך, החל לימודי כלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. לפרנסתו עבד בהדרכת גדנ"ע בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה, בבניין עם אביו וכמדריך ב"בית הנוער העברי" שם התמסר במיוחד לחניכיו מהשכונות שעמדו לפני גיוסם.
ערב מלחמת יום הכיפורים נקרא לשירות מילואים כמפקד מעוז "לחצנית" שבגזרה הצפונית של התעלה. ביום הכיפורים הכין את המעוז לאפשרות של התקפה. בצהריים צלח כוח מצרי, שמנה אלפי חיילים, את התעלה והסתער על המעוז שבו תשעה עשר לוחמים בלבד. כוח שריון של צה"ל ניסה ולא הצליח להגיע לעזרתם. כבר בשלבי הקרב הראשונים נפלו לוחמים רבים ובהם שמואל, מפקד המעוז. עשרה חודשים אחרי נפילתו, הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.
המשפחה הקימה לזכרו מועדון ב"בית הנוער העברי" בירושלים.