לישנסקי יוסף
שנת לידה: תרמ"ו 1886
מקום לידה: רוסיה
שנת עלייה: תרנ"א 1891
שנת הגעה למושבה: תרע"ג 1913
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תרע"ז 1917
ברושקובסקי משה
 
ברושקובסקי (קנייבסקי) חינה
לישנסקי יעקב טוביה
 
לישנסקי עדינה
    לישנסקי (ברושקובסקי) רבקה   לישנסקי יוסף    
ילדי האישיות המוצגת:   רום (לישנסקי) עבריה    לישנסקי טוביה
יוסף לישנסקי עם אישתו וילדיו.

יוסף לישנסקי נולד במטולה, שם גדל והתחנך. בצעירותו הצטרף לארגון "השומר". התמחה בקשירת קשרי ידידות עם הערבים ובהגנה על החקלאים היהודים. בהמשך, פרש מ"השומר" והקים ארגון שמירה חדש בשם "הנוטר". בשנת התרע"ג, 1913, היה שומר בראשון לציון. בתקופת מלחמת העולם הראשונה התמנה לשומר חוות רוחמה שבנגב. בהשפעת אבשלום פינברג הצטרף לפעילות של ארגון "נילי" ויחד אתו יצא דרך המדבר בדרך למצרים, במטרה להתחקות אחר עקבותיו של אהרון אהרונסון. השניים הותקפו על ידי בדואים, אבשלום נהרג ויוסף לישנסקי הפצוע נאסף על ידי פלוגת סיור בריטית והובא לבית חולים בפורט סעיד שבמצרים. (מאוחר יותר הועלה כנגדו חשד שהוא עצמו פגע באבשלום פינברג). משהחלים מפצעיו, לימד אותו אהרון אהרונסון כיצד לאסוף ידיעות ולהעבירן לארץ. בשובו לארץ היה ליד ימינה של שרה אהרונסון בניהול המשק בתחנת הניסיונות החקלאית של אהרון בעתלית ובניהול פעילות "נילי", אולם גם כאן עלו חשדות כנגדו שפעל להסגרת חברי "נילי" לתורכים.
בסוכות התרע"ח, 1917, נאסרו בזכרון יעקב חברי נילי" על ידי הצבא התורכי. יוסף לישנסקי, יחד עם חברים נוספים, הצליח להתחמק ולהתחבא אבל עתה, בהיותו נרדף הן על ידי הצבא התורכי, הן על ידי אנשי "נילי" והן על ידי אנשי היישוב כולו, החליט לצאת לדרום הארץ ולנסות להגיע אל האנגלים שהחלו בכיבוש הארץ מידי התורכים. גם עתה נתפס על ידי בדואים, הוסגר למשטרה התורכית, הועבר לדמשק ויחד עם נעמן בלקינד, איש "נילי", הוצא להורג בתלייה.
בתשרי התר"פ, 1919, הועברו עצמותיהם לקבורה בראשון לציון. בשנת 1977, משעלה מנחם בגין לשלטון, הועברו השניים לקבורה בהר הרצל בירושלים.