אוסובצקי יהושע
שנת לידה: תרי"ח 1858
מקום לידה: אוקראינה, קייב
שנת עלייה: תרמ"ב 1882
שנת הגעה למושבה: תרמ"ד 1884
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה: תרמ"ט 1889
שנת פטירה: תרפ"ט 1929
מקום קבורה: צרפת, פריז
השתייכות לקבוצות
 
תמונה חסרה
אוסובצקי שמחה בונים
 
      אוסובצקי יהושע    

יהושע אוסובצקי נולד בקייב, אוקראינה. רכש השכלה עברית וכללית עם דגש על השפה הצרפתית. בעקבות הפרעות שהתרחשו בדרום רוסיה בשנת תרמ"א, 1881, הגיע לברודי שבגליציה. באותה עת, שהה שם קרל נטר, שליח "אליאנס" שטיפל בהגירת היהודים, ויהושע אוסובצקי, דובר העברית והצרפתית, סייע לו ביצירת הקשר עם המהגרים.
בהמשך, הביאו קרל נטר לארץ להיות מורה בבית הספר החקלאי במקוה ישראל. כאן נפגש עם הביל"ויים שעבדו כפועלים חקלאיים, התיידד עמם והיה להם מליץ יושר בפני המנהל הירש שהתנכר להם ולעג לאידאלים שלהם.
בשנת התרמ"ד, 1884, התמנה לתפקיד "פקיד הברון" בראשון לציון. באותה שנה, התקיימה במושבה אספה כללית של האיכרים והוחלט להתחיל בנטיעה רבה של גפנים. הפקיד יהושע אוסובצקי קיבל על עצמו להשיג מהברון את התקציב הדרוש לכך, ואף הצליח - דבר שגרם להתלהבות רבה אצל האיכרים. כמו כן פעל להגדלת השטח הקרקעי של המושבה ובשנת התרמ"ה, 1885, נקנתה בעזרתו אדמה נוספת מאדמות "עיון קרא".
האדמה חולקה בין התושבים החדשים שהתיישבו בראשון לציון והמושבה גדלה והתפתחה. נוסף על כך, השיג מהממשלה התורכית רישיון לבניית בתים במושבה ומהברון השיג כספים בעבור הבנייה.
לזכותו של יהושע אוסובצקי פעילות רבה בגאולת קרקע ובתחומים נוספים גם מחוץ לראשון לציון: בפתח תקווה הציל בהשתדלויותיו שטח אדמה גדול שנקנה מהערבים אולם הללו סירבו להעבירו לידי הקונים היהודים; בשנת התרמ"ז, 1887, עלה בידו להעביר לרשות היהודים שטח אדמה מדרום מערב לגדרה - אדמה שנרכשה על ידי פקיד הברון שייד עבור יהודי בסרביה שעלו לארץ והרכישה נתקלה בערעורים מצד המוכרים הערבים. הודות לפעילותו של אוסובצקי, יושרו ההדורים ועל האדמה הוקמה קסטינה היא באר טוביה; בזכות רישיונות בנייה שהשיג נבנו בתים רבים בבאר טוביה ובגדרה; את אנשי ואדי חאנין (נס ציונה) חילץ מצרותיהם הכלכליות.
במהלך פעילותו הרבה, פרץ סכסוך חריף בין אוסובצקי לבין איכרי ראשון לציון והללו דרשו בתוקף את סילוקו מהמושבה, אסרו עליו להיכנס לתחומה ואף איימו לרוצחו. בעת ביקור של הברון במושבה בשנת התרמ"ז, 1887, הייתה המהומה בעיצומה ואוסובצקי נאלץ להגיש לברון מכתב התפטרות. הברון, למראית עין, קיבל את התפטרותו ומיד לאחר מכן מיהר להציבו בפתח תקווה ובהמשך, בראש פינה. גם בגליל המשיך בפעילותו לטובת היישוב. הוא הציל את אדמות מטולה שנתפסו על ידי הדרוזים ובכך הציל את המושבה מחורבן.
בעקבות פעולתו זו התמנה לפקיד ראשי של הגליל העליון ועשה רבות לביסוסן של המושבות שם. הוא התעניין גם ביישובו של עבר הירדן המזרחי ובעצתו רכש הברון שטח אדמה שם.
מאוחר יותר, הועבר לביירות. גם שם היה עליו לעסוק בעניינים הנוגעים לרכישת אדמות וכן ביצירת קשרים טובים עם הפקידות התורכית הגבוהה.
בשנת התר"ס, 1900, אחרי שהמושבות בארץ ישראל עברו לחברת יק"א, עזב יהושע אוסובצקי את הארץ והתיישב בפריז, שם הקים בית חרושת לתקליטים.
משנפטר, הובא לקבורה שם.