פרנק הנרי צבי
שנת לידה: תרל"ח 1878
מקום לידה:
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה: תר"ס 1900
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תרצ"ז 1937
מקום קבורה:
השתייכות לקבוצות
 
 
      פרנק הנרי צבי    

הנרי צבי פרנק, הפקיד העליון, נולד בפריז.
בשנת התרנ"ט, 1899, עזב הפקיד האחרון, חיים חזן והנרי צבי פרנק התמנה למלא את מקומו של "המפקח הגדול" אליהו שיד ולפקח "בפקוח כללי ברוח הברון ועל פי הוראת יק"א" (ד. יודילוביץ, ראשון לציון, התרמ"ב-התש"א, עמ' 446) הן על ראשון לציון והן על שאר המושבות.
במושבה, בתקופתו, הועבר היקב לידי התושבים ונוסדה, בעזרתו, "אגודת הכורמים" הראשונה ואחר כך- האגודה המשותפת ליקבי ראשון לציון וזכרון יעקב ; נעקרו הכרמים המיותרים ושולמו פיצויים לכורמים ; נקנתה אדמת בית דגון מצפון למושבה ואדמת "אחוזה" ו"סרפנד אל חרב" בדרומה ; ניטעו עצי הדר, נקדחו בארות ובעקבות המלצתו לברון רוטשילד החלו צעירים רבים לעסוק בפרדסנות ; ביזמתו הוקם אזור מיוחד לתעשייה במושבה והוקמו בתי החרושת לזכוכית, ("גביש"), לרהיטים ("תרזה"), לנעליים ולסיליקט (מרצפות, לבנים לבנייה וכו').
הנרי צבי פרנק עמד בראש מפעלו של הברון רוטשילד במשך שלושים וחמש שנים וכדברי יודילוביץ "קו אחד קבע את דרכו בחייו ובעבודתו הישובית ; הרצון להוציא לפועל בדיוק נמרץ את מצות (מצוות) הברון באופן ישר וצודק".
בארץ, בתקופתו, נוספו במושבות הברון שטחי קרקע, מאות איכרים ופועלים רבים היו גם הם לבעלי אדמות.
הנרי צבי פרנק היה אהוד על כל זרם ומפלגה "וזכה לעמוד על משמרתו עשרות בשנים, מבלי שידו בו אבן וזאת בשל יושרו ועמידתו בהבטחות".