כהנא בנימין
שנת לידה: תרע"ב 1912
מקום לידה: ישראל, יפו
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: טייס
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשט"ז 1956
מקום קבורה: ישראל, אילת
רוזנברג אהרון צבי
 
רוזנברג איטה
תמונה חסרה
כהנא אפרים שמואל
 
כהנא (בלקינד) מרים
    כהנא (רוזנברג) הדסה   כהנא בנימין    
ילדי האישיות המוצגת:   כהנא עודד    כהנא רנה    כהנא אפרת

בנימין כהנא בן אפרים-שמואל ומרים. נולד ביפו. למד בגימנסיה הרצליה בתל אביב, בבית-הספר החקלאי "מקוה-ישראל", בבית-הספר למסחר ולאחר-מכן בבית-הספר הטכני "מונטיפיורי" שבתל-אביב.
ספורטאי. בן 10 עבר את הארץ באופניו. בן 13 רכב על אופנוע. זכה בפרסים ראשונים בתחרויות. בשנת 1935 השתתף עם משלחת-בית"ר, תנועה אשר לה השתייך, בסיור בארצות-הגולה על גבי אופנוע לעידוד יהודי התפוצות באירופה.
בימי המנדט הבריטי שירת כנוטר במשטרת הישובים העברים. היה ממייסדי קלוב-הדאונים בארץ ומחלוצי-התעופה שלנו והיה מן האזרחים הראשונים שקיבלו רישיון-תעופה בימי-המנדט; לאחר-מכן הקדיש לתעופה את כל זמנו ומרצו. במלחמת העולם השנייה התנדב לחיל התעופה הבריטי אך נפסל בנימוק האבסורדי שאביו, בהיותו יליד וינה, מן הסתם אוהד את השלטון הנאצי.
במלחמת השחרור שירת בחיל האוויר. בהמשך ריכז את הדאייה בגדנ"א אוויר.
עבד כטייס בשירות חברת האשלג בסדום ובמטוסו הקטן קיים את הקשר של המפעל עם מרכז הארץ. כמו כן, עסק באימון פלוגת תעופה מחתרתית מטעם הפלמ"ח.
בראשית 1956 עבר להתגורר באילת יחד עם משפחתו. כחובב-טבע נלהב יזם את רעיון האקווריום. האקווריום הנקרא על-שמו, המהווה חלק ממוזיאון-אילת
במבצע סיני (1956) הטיס מטוס "פייפר" קטן לצורך תצפיות וקשר. בהיותו מעל טור הרגלים שפרץ לסיני מכיוון כונתילה, משך אחריו את המטוסים המצריים ובאמצעות תמרונים זריזים העסיקם ואילצם לבזבז תחמושת רבה ובכך אפשר למטוסי צה"ל לחוש לעזרת הלוחמים. בסופו של דבר נפגע במטוסו ונפל. הובא לקבורה בבית הקברות באילת
על פעילות זכה לעיטור העוז.
במלאת שנה לנופלו החליטו לקרוא לגן העירוני באילת על שמו "גן בנימין".

מקורות לציוני דרך
תדהר, דוד. אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, תל אביב: ראשונים (תדהר), 1947.
משרד הבטחון דפי "יזכור"