אברמוביץ שלמה
שנת לידה: 1898
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: 1989
לייבל דוד
 
לייבל סאלי
אברמוביץ מרדכי
 
אברמוביץ (ברלניצקי) לאה
    אברמוביץ (לייבל) רחל   אברמוביץ שלמה    
ילדי האישיות המוצגת:   זקן (אברמוביץ) הני    אברמוביץ יעקב
שלמה אברמוביץ (עומד שני משמאל) במשלחת מכבי ל"מכביה" התרצ"ב, 1932
שלמה ורחל אברמוביץ ליד ביתם בשכונת אברמוביץ.
 
בחודש יוני 1948, בעיצומה של מלחמת השחרור, הופצץ ביתו של שלמה אברמוביץ.
קיימת סברה שהייתה זו הפצצה מכוונת אל הבית אשר מתחתיו הוחזקו חביות דלק לצורכי הצבא ואשר בו, כך מספרים, התכוננו בחטיבת הנגב לפריצת הדרך אל הנגב הנצור.
 
 

שלמה אברמוביץ נולד בראשון לציון. למד בבית הספר העממי ("חביב") במושבה ובבית ספר "למל" בירושלים.
חקלאי, בעל מטעי שקדים וכרמים, פרדסים ומטעי בננות. בתקופה שלפני קום המדינה, עבד בחברת "מנטשף" - חברת נפט שווייצרית-מצרית שסיפקה נפט לפרדסים לצורך הנעת הבארות. אחרי קום המדינה, התמנה מטעם האפוטרופוס לנכסי נפקדים לממונה על שיקום המטעים בהרי ירושלים ובאזור הדרום. מאוחר יותר, ועד לפרישתו לגמלאות, עבד בבית החרושת "עץ לבוד" בפתח תקווה כאחראי על כוח האדם.
במקביל לעבודותיו, פעל רבות בנושאי שמירה והגנה במושבה.
בשנת התרפ"א, 1921, הקים את קבוצת השמירה הראשונה של בני ראשון לציון. הקבוצה שמרה על הכרמים ועל המושבה מפני הבדואים.
בשנים התרצ"ז-התרצ"ט, 1939-1937, חבר חבר במועצה המקומית. בשנת 1940, הקים, יחד עם חברים, קבוצת מתנדבים שכללו אנשי מקצוע אשר סייעו לתושבים לפתור בעיות דחופות.
נמנה עם מקימי מגן דוד אדום בראשון לציון. בשנת תש"ב, 1942, הקים את המשמר האזרחי שכלל גם גדוד כיבוי אש וכיהן כמפקד הגדוד. בזכות קשריו עם אנשי הממשל הבריטי, השיג אישורים מתאימים לתנועת גדוד הכיבוי גם בשעות של עוצר. כמו כן, הצליח לשחרר את אנשי הגדוד מעבודות הביצורים.
עם קום המדינה, כשנערכו חפירות הגנה בבאר טוביה, הוזעק להקים שם משמר אזרחי כדי להגן על החופרים. בלילות היו שומרים ובשעות היום היו בכוננות ליד הסוסים.
בשנת 1974, והוא בן 76 שנים, התמנה כקצין פיקוח ועוזר למפקד המשמר האזרחי וקיבל דרגת מפקח משטרה. בכך היה לזקן מתנדבי המשמר האזרחי.