זייצוב מרכס רינה
שנת לידה: תרצ"ב 1932
מקום לידה:
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תשס"ה 2005
מקום קבורה: ישראל, נס ציונה
מרכס הנס יצחק
 
מרכס (היימן) אלזה
זייצוב יעקב
 
זייצוב רבקה
    מרכס חיים   זייצוב מרכס רינה    
רינה זייצוב (עומדת ראשונה משמאל) בגן נחמה ברניצקי ראשון לציון התרצ"ו, 1936
רינה זייצוב (שורה שנייה מלמעלה, רביעית משמאל) בבית ספר "חביב", התש"א, 1941
רינה זייצוב [שלישית מימין] עם חברות
רינה זייצוב (שורה אמצעית, שלישית משמאל) חניכה בגדנ"ע, התש"ה, 1945
רינה זייצוב (במרכז) עם חברותיה נחמה אולינקי (מימין) ורות בן יעקב במסעדה בבית הספר העממי ("חביב"), התש"ו, 1946
רינה זייצוב (שורה עמצעית ראשונה מימין) וקבוצת "רקפת" במכבי הצעיר, התש"ו, 1946, באדיבות ישראל נגלית לעין ראשון לציון
רינה זייצוב-מרכס עם ילדי "עמותת חיים", 1993

פרופ' רינה זייצוב-מרכס נולדה בנס ציונה. גדלה והתחנכה בראשון לציון. למדה בבית הספר העממי (חביב) במושבה, בוגרת הגימנסיה הרצליה בתל אביב ולימודי רפואה (אחרי שירותה הצבאי) באוניברסיטה העברית בירושלים, במחזור הראשון של הפקולטה לרפואה. את התמחותה ברפואת ילדים ובהמטו-אונקולוגיה עשתה בארה"ב (1964-1959).
בשובה לארץ, סייעה לפרופ' מטות להקים את המחלקה הראשונה בישראל להמטו-אנקולוגיה (סרטן הדם) לילדים בבית החולים בילינסון וניהלה אותה (1972-1966). במסגרת מחלקה זו הוקמה היחידה הראשונה בישראל להשתלת מח עצם בילדים. המחלקה הייתה בהמשך למרכז הארצי להמטו-אנקולוגיה לילדים שאותו ניהלה פרופ' זייצוב בשנים 1997-1973, מאוחר יותר הוכרז המרכז - שעבר לפעול במרכז שניידר לרפואת ילדים - כמרכז הלאומי של ישראל לטיפול בילדים חולי סרטן.
פרופ' זייצוב מילאה תפקידים אקדמאיים רבים: הוראה בבית הספר לרפואה בתל אביב; פרופסור אורח בבתי חולים רבים בארה"ב; נשיאת האיגוד הישראלי להמטו-אנקולוגיה פדיאטרית בירושלים; יושבת ראש ומארגנת הכנס הראשון של אפיקים חדשים בנוירולוגיה ובנוירוכירורגיה פדיאטרית בתל אביב; חברה פעילה בוועדות ובאיגודים מדעיים רבים בארץ ובחו'ל ובאגודה למלחמה בסרטן בארץ; הדריכה רופאים רבים בתחומי הטיפול בילדים חולי סרטן.
פרסמה מאות מאמרים מקצועיים אשר פורסמו בספרות המקצועית המובילה בתחום.
במשך כל שנות עבודתה המקצועית שילבה את המחקר בעבודתה והקימה תשתית מעבדתית ואבחנתית.
בשנות השמונים (למאה ה-20) הקימה עמותת הורים בשם "עמותת חיים" במטרה להגביר, כדבריה, את מעורבותם של ההורים בטיפול ולהעמיק את הקשר בין הצוות המטפל לבין החולים ובני משפחותיהם.
פרופ' רינה זייצוב זכתה בפרסים רבים שגולת הכותרת שלהם הוא פרס ישראל שהוענק לה בשנת 2005. בנימוקי ועדת הפרס נאמר כי "מחקריה, אשר זכו לפרסום ולתהודה בינלאומיים, הביאו לשיפור רמת הטיפול ליד מיטת החולה. לפרופ' זייצוב תרומה מרשימה וחלוצית בפיתוח התחום של אונקולוגיית ילדים בארץ. היא הקדישה את חייה למחקר ולטיפול בילדים חולי סרטן, ולדאגה לאיכות החיים שלהם ושל בני משפחותיהם, והחדירה למערכת הרפואית בישראל ולעמיתיה הרופאים את המושג Total Care - טיפול כוללני, המעניק חשיבות רבה לא רק לטיפול הרפואי, אלא גם לטיפולי התמיכה הנפשיים, הן בילד המטופל והן במשפחתו".
ומדברי פרופ' מרק מימוני, מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים: "הפרופ' זייצוב הייתה דוגמה ומופת לרבים, היא הובילה בארץ את המגמה החדשה בריפוי מחלת סרטן בילדים, והגיעה להישגים כבירים בהצלת חייהם".