שטיין חיים מאיר
שנת לידה: תרמ"ד 1884
שנת עלייה: תר"פ 1920
שנת הגעה למושבה: תרצ"ט 1939
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: רופא
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ך 1960
מקום קבורה: ישראל, תל אביב
 
תמונה חסרה
שטיין צבי יהודה
 
שטיין (דוד) אסתר
    שטיין (מנשיץ) אסתר   שטיין חיים מאיר    
ילדי האישיות המוצגת:   שטיין עמרם
גן שטיין בשכונת אברמוביץ, שנות הארבעים (למאה ה-20)
חברים בגן שטיין בשכונת אברמוביץ, 1951 (מימין: משה נימקובסקי, בהירה רוזנמן, ניצה הורביץ, אורי גורליק)

ד"ר חיים שטיין נולד בצ'כוסלבקיה, בעיירה מוראביה (כיום צ'כיה). קיבל חינוך דתי. למד בבית ספר עממי ותיכוני. בווינה למד רפואה וכרופא התמחה בכירורגיה ובמיילדות ועבד כרופא מנתח בבתי חולים ממשלתיים שם. כסטודנט החל את פעולתו הציונית: חבר באגודת הסטודנטים הציונית "אוניטס" וכחבר באגודה זו נמנה עם משמר הכבוד ליד ארונו של הרצל בלילה שלפני הקבורה; בשנת 1904, נבחר למזכיר הוועד המחוזי הציוני בווינה; בהמשך, השתתף בייסוד האגודה הציונית המרכזית בווינה ובהוצאת השבועון הציוני "יודישה צייטונג" וכתב בו מאמרים רבים. אחרי מלחמת העולם הראשונה כתב בעיתון היומי הציוני "וינר מורגנצייטונג" ונבחר למזכיר לשכת קק"ל באוסטריה ולמזכיר הלשכה הציונית המרכזית שם. בשנים 1914-1912 חבר נשיאות האגודה הברלינאית של רופאים יהודים למען א"י (ארץ ישראל); הוציא את הירחון "פלסטינה" בעריכת אדולף ביהם וערך מסעי תעמולה ציונית בקהילות באוסטריה ובהונגריה; חבר בלשכת בני ברית בווינה ובלשכת "שער ציון" בתל אביב; השתתף בייסוד גן הילדים העברי הראשון בווינה.
במלחמת העולם הראשונה שימש רופא צבאי וקיבל חמישה אותות הצטיינות. ייסד גן ילדים עברי ומעון לילדים יהודים בלוצק שבווהלין. אחרי המלחמה הקים את המשרד הארצישראלי בווינה וניהל אותו.
בשנת התר"פ, 1920, הוזמן על ידי הנריאטה סאלד וד"ר רובינוב לנהל את בית החולים "הדסה" בתל אביב והיה מנתח ומיילד ראשי. הנהיג לראשונה את הטיפול בילדי בתי הספר בתל אביב ובמעון הילדים בשכונת מנשיה ביפו. יחד עם ד"ר משולם ליבונטין הנהיג את הטיפול בעולים חדשים ששהו בהסגר ובשכונת עג'מי ביפו. טיפל בפצועי מאורעות תרפ"א, 1921. שנתיים לאחר מכן הקים את בית החולים "עין גדי". בימי מאורעות תרפ"ט, 1929, מילא את מקומו של מנתח בית החולים הדסה בתל אביב ובהמשך היה שם למנתח הראשי. לדברי ד"ר אפרים סיני שהיה שם מנהל מחלקת עיניים (בספרו במלוא העין - מעולמו של רופא, 1984) היה זה ד"ר שטיין מי שניתח את ארלוזורוב שנפטר על שולחן הניתוחים.
בשנת התרצ"ט, 1939, התיישב עם משפחתו בראשון לציון, בפאתי שכונת אברמוביץ. כגנן חובב נטע ליד ביתו גן גדול ובו צמחי נוי.
ביוזמתו נוסדה ועדה לבניין "בית רופאים קשישים".