פלטין נפתלי
שנת לידה: תר"ע 1910
מקום לידה: יוגוסלביה
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה: ת"ש 1940
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשה"ו 1986
 
תמונה חסרה
פלטין אריה
 
פלטין פרידה
    פלטין (רוזנברג) מטילדה מטה   פלטין נפתלי    
ילדי האישיות המוצגת:   פלטין עדינה    פלטין יוסי    פלטין אבינעם
נפתלי פלטין (רביעי מימין) וחבריו במרכז מפלגת חרות
רישום של נפתלי פלטין. צייר יוסי שטרן

נפתלי פלטין ולד ביוגוסלביה. בהיותו בן שש עבר עם הוריו להתגורר בוינה, אוסטריה, שם למד בבית ספר יסודי ובתיכון והיה חבר בתנועת נוער לא ציונית. בסוף התיכון החל ללמוד רפואה באוניברסיטה בוינה ובמקביל למד גם אדריכלות. עם סגירת הפקולטה לרפואה ליהודים, עבר לאוניברסיטה גרמנית בפראג, צ'כיה. (בתור לרישום ללימודים פגש את מי שהפכה לרעייתו). מטה משכה אותו לתנועת בית"ר והוא נעשה פעיל חברתי בתנועה זו.
בשנת התרצ"ט, 1939, עם עליית הנאצים לשלטון נאלצו כל חברי בית"ר לעזוב את פראג ואילו נפתלי שהיה בעל דרכון אוסטרי הונגרי, נותר והפך לרכז ונציג בית"ר בצ'כיה כולה. נפתלי יצר קשר עם השלטונות הנאצים כדי לאשר יציאה של כ-500 איש מאירופה. במסגרת נסיונות אלה נפגש עם אדולף אייכמן חמש פעמים, יחד עם אביו אריה ולבסוף הצליחו לקבל אישור להוצאת האנשים באוניית הנהר "ספירולה". האנייה הגיעה לסולינה (עיר נמל על הדנובה) ומשם המשיכו לארץ באניית הפחם "סקריה". האנייה נתפסה על ידי הבריטים וכל נוסעיה הועברו לעתלית. בשנת הת"ש, 1940, רבים מנוסעי האנייה הגיעו לראשון לציון.
כאן הקים נפתלי את פלוגת בית"ר. הייתה להם הכשרה, מעין קומונה עירונית שחבריה עבדו בפרדסים או אצל הבריטים בסרפנד (צריפין). במהלך התקופה, היה פעיל באצ"ל ואף נאסר והיה אסיר בלטרון ובעכו שם שמש כחובש. לאחר מאסרו השתתף בקרב על רמלה.
בהמשך השנים, היה בעל משרד כרטיסים, שימש כסוכן נסיעות, היה פעיל בעירייה מטעם בית"ר, מנהל המחלקה המוניציפלית מטעם חרות ובהמשך מטעם מח"ל. התנדב בארכיון של בנק לאומי.

הוריו של נפתלי אריה ופרידה פלטין נרצחו באושוויץ. בתו עדינה והורי אשתו ניספו בריגה.

מקורות לציוני דרך
ראיונות עם צאצאים