פרימן שמואל
שנת לידה: תרל"ד 1874
מקום לידה: רוסיה, ורשה
שנת עלייה: תרמ"ב 1882
שנת הגעה למושבה: תרמ"ב 1882
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: איכר, פקיד
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ח 1948
טלר ישראל
 
טלר מינה
פרימן דרור אהרן מרדכי
 
פרימן (אנגלישר) מרים
    פרימן (טלר) חנה   פרימן שמואל    
ילדי האישיות המוצגת:   פרימן בניהו    הרשקוביץ (פרימן) חולדה
שמואל פרימן (שורה עליונה שלישי מימין) בתמונת חברי האורקסטרה, התרנ"ה, 1895
שמואל וחנה פרימן וילדיהם חולדה ובניהו, שנות העשרים (למאה ה-20)

שמואל פרימן נולד בוורשה (אז רוסיה). בן שמונה עלה לארץ עם הוריו, מייסדי ראשון לציון. למד בבית הספר העממי ("חביב") במושבה.
חקלאי וכורם. בצעירותו עבד בכרם של אביו. בהמשך, היה לכורם עצמאי.
ניגן בתזמורת המושבה (האורקסטרה).
בן עשרים ושבע, עלה לצפון הארץ במצוותם של הברון רוטשילד ובמצוות אביו ונמנה עם מייסדי מטולה. וכך תוארה השיחה בין הבן לאביו: "האב הטיל על בנו לעלות יחד עם שאר הצעירים להתנחל שם בצפון הארץ. הבן תמה על אביו ושאל: היתכן אבי? כל כך הרבה עבודה ועמל השקעתי בכרם הגפנים שלנו ואתה מציע לי לנטשו! ר' אהרן נשתתק לרגע. אחר כך פתח ואמר: בני, אני זכיתי להיות בין החלוצים של ראשון לציון, לפיכך חובה עליך להעפיל למרומי הגליל ולהיות בין החלוצים של גואלי נחלת דן ונפתלי. החלוציות תביא גאולה לארץ. היחלץ נא עם האחרים ואל לך לדאוג לכרם" (י' רוזן, מטולה, ירושלים 1978, עמ' 24).
ממטולה כתב לראשון לציון ותיאר במכתביו את ראשית ימיה של המושבה הגלילית, את תנאי החיים הקשים מנשוא בתחילת הדרך כמו גם את ההתפתחות שחלה במקום וגם הוסיף ותיאר את הסביבה ואת שכניה הדרוזים.
גם על געגועיו אל ראשון לציון כתב, אל הכרם ואל "ערבי הקריאה" שהתקיימו בה ואל "תזמרתנו היקרה" ואת חששו הביע פן ישכח לנגן שכן אין במטולה שום כלי זמר.
משחלתה חנה רעייתו, חזרה המשפחה לראשון לציון. כאן בנה שמואל פרימן את ביתו וקיבל כרם משלו. נוסף על היותו כורם וחקלאי, עבד כמחסנאי ביקב.