חרובי (בוקסר) שמואל
שנת לידה: תרנ"ז 1897
מקום לידה: אוקראינה
שנת עלייה: תרע"ד 1914
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: צייר
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשכ"ה 1965
בוקסר חרובי ליב אריה
 
בוקסר (עזרא) אסתר
בוקסר פסח
 
בוקסר שיינה
    חרובי (בוקסר) רחל   חרובי (בוקסר) שמואל    
ילדי האישיות המוצגת:   חרובי יהודה    חרובי דרור    חרובי רות
ריקוע נחושת דמוי חזית גימנסיה הרצליה שרקע שמואל חרובי לערך בשנת תרע"ה, 1915.
מציוריו של שמואל חרובי.
ציור בוטני של רקפת, מציורי שמואל חרובי.

שמואל חרובי (בוקסר) נולד בעיירה מיכאלובקה שבאוקראינה למשפחה מסורתית. משגילה נטייה לציור, עודדו אותו הוריו, ושלחו אותו לעיר אודסה ללמוד בבית-ספר תיכון לאמנות שם למד 3 שנים. לאחר שנפגש עם מנהל בצלאל פרופ' בוריס שץ בתערוכה של "בצלאל" באודסה, הוקסם חרובי מן הרעיון הציוני והחליט לעלות לארץ-ישראל. בשנת התרע"ד, 1914 והוא בן 17 בלבד עלה לארץ. בארץ החל ללמוד ב"בצלאל" במחלקה לכיור פלסטי ולרישום פחם. אחר כך למד ועבד במחלקה לציור ונוי, ציור מיניאטורות על שנהב וחרסינה, וכן עסק בריקועי נחושת. בתקופת לימודיו ב"בצלאל" במחלקה למקשת נחושת, יצר את השעון המונומנטלי שחזיתו מזכירה את זו של "גימנסיה הרצליה" בתל אביב.
בשנת התרע"ז, 1917, התנדב לשרת בצבא הבריטי במסגרת הגדוד העברי (גדוד נהגי הפרדות), לאחר שנה חזר לירושלים והתמסר לציור.
לקראת סוף שנות השלושים פרסם חוברות ובהן חזונו העתידי, "בביטחון הכלל ובביטחון הפרט" וה"יצירה היישובית", בהן תיאר ותכנן בניין ערים מודרניות שיאכלסו את יהודי אירופה הצפויים לעלות לארץ. פרסומים אלו חשפו בחרובי את הצד התימהוני והחולמני שבו.
שמואל תיעד את נופי הארץ בשנות ה-20 וה-30 וראה בציור נופי ארץ ישראל שליחות היסטורית המתעדת את הנופים ההולכים ונעלמים מהעולם. חרובי גם עסק בציור מיניאטורות של פרחים וצמחים בצבעי מים ואייר את האינציקלופדיה "אוצר צמחי ארץ ישראל" שכתב אפרים הראובני.