גוטמן שמואל חיים
שנת לידה: תרע"ג 1913
מקום לידה: פולין, אוטבוצק
שנת עלייה: תרצ"ה 1935
שנת הגעה למושבה: תרצ"ז 1937
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: בעל מפעל
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשל"ו 1976
כץ משה
 
כץ הניה
גוטמן יצחק
 
גוטמן רוזה
    גוטמן (כץ) איטה   גוטמן שמואל חיים    
ילדי האישיות המוצגת:   גוטמן גילה    גבע (גוטמן) מאיר    זיו טל (גוטמן) עין-יה
שמואל חיים גוטמן בגבעת מיכאל תרצ"ו, 1936.
שמואל חיים ואיטה גוטמן בגבעת מיכאל.
סמל בית החרושת "תמאיל" (תעשיות מתכת ואמאיל)
ארגז לחם מתוצרת "תמאיל".
שמואל גוטמן ובנו מאיר
שמואל גבע (מימין) עם חברים ובתו עין יה עומדת לפניו
 
רעייתו איטה מספרת עליו: "בנמל חיפה פשטה השמועה שבמושבה ראשון לציון ישנו אחד גוטמן שנותן עבודה לכל ניצול שואה. זו הייתה הצלה ממש עבור משפחות אלו שהגיעו חסרי כל לארץ".
 
 

שמואל חיים גוטמן נולד בפולין. טרם עלייתו ארצה עזר לאביו במסגריה בעיר הולדתו. כמו כן היה חבר בתנועת "השומר הצעיר". עם עלייתו התיישב בגבעת מיכאל בגרעין משותף לעולים מפולין ומצ'כיה.
בגבעת מיכאל הקים מסגריה ושם גם החליט כי לא יעלה לקיבוץ עם חבריו מפאת חילוקי דעות אידיאולוגיים. עם עזיבת הגרעין (תרצ"ז, 1937), עבר להתגורר בראשון לציון, קנה מכונה לעבודות מתכת והקים מסגריה.
בשנת התרצ"ז, 1937 הקים בית מלאכה לנפחות ומסגרות שהיה השני בארץ שהתחיל לייצר פתיליות. העסק התפתח והפך למפעל לייצור כלי בית שונים. כשהמפעל עבר לפתח תקוה קיבל את השם "תמאיל" (תעשיות מתכת אמייל) וייצר תנורים, כיריים, סירים, ארגזי לחם ועוד כולם מצופים אמאייל. מאוחר יותר הוקם מפעל נוסף בהרצליה, בו נעשתה צביעת האמאייל של כל כלי המתכת.
שמואל חיים גוטמן היה מראשוני תעשיית המתכת בארץ ישראל, יזם וחבר בהתאחדות התעשיינים. בשנות ה-50 (למאה ה-20)היה חבר במפלגת הציונים הכלליים וחבר במועצת העיר מטעמה.