תורן (טורנינסקי) יעקב קובי
שנת לידה: תרצ"ט 1939
מקום לידה: ישראל, ירושלים
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תרס"ו 2006
קומר אריה
 
קומר (בלאושטיין) שרה
תמונה חסרה
טורנינסקי שמואל
 
טורנינסקי (ארליך) אסתר
    תורן (קומר) טובה   תורן (טורנינסקי) יעקב קובי    
ילדי האישיות המוצגת:   תורן אתי    תורן דרור    תורן עמית
קובי טורניניסקי בארוחת בוקר בגן, התש"ד, 1944 ראשון לציון
קובי טורנינסקי (שורה עליונה ראשון משמאל) גן ילדים, גננת: יהודית ויגודסקי, ראשון לציון, התש"ה, 1945.
קובי טורנינסקי (יושב שורה שנייה רביעי משמאל), התשי"א, 1951
קובי תורן מדליק נר ראשון של חנוכה התשס"ו, 2006

יעקב תורן נולד בירושלים. למד בבית הספר העממי ("חביב") ובגימנסיה הריאלית בראשון לציון. בהמשך למד בבית הספר הטכני של חיל האוויר. בוגר הטכניון בהנדסת אלקטרוניקה ומוסמך בתחום הנחיה ובקרה של טילים וכלי טיס מבית הספר הטכנולוגי הגבוה של חיל האויר האמריקאי.
שירת בחיל האוויר ושימש במגוון תפקידים בלה"ק ציוד. בתקופת מלחמת ששת הימים היה אחראי על מעבדת האלקטרוניקה של טייסת 101, טייסת מטוסי מיראז'. עסק בתחומים של פיתוח, אחזקה ורכש מערכות לחימה. עמד בראש מערכת הטילים והרקטות ברשות לפיתוח אמצעי לחימה. השתחרר ב-1982 בדרגת אלוף משנה.
עבד בתעשייה האווירית, שימש כסגן מנהל מפעל מב"ת, וב-1985 מונה למנהלו. בתקופתו קידם את תחום החלל, הלוויינות וטילים נגד טילים.
ב-1989 מונה למנכ"ל אל-אופ, זכה בפרס התעשייה בקטגוריית אלקטרוניקה כאות הערכה על "הזנקת קבוצת אל אופ אל השורה הראשונה של התעשיות הביטחוניות בעולם". הוא הוביל את הליך המיזוג של החברה עם אלביט מערכות ובשנת 2000 מונה ליו"ר משותף של אל-אופ ויו"ר ועדת המיזוג בדירקטוריון אלביט מערכות.
ב-2001 מונה ליו"ר דירקטוריון רפאל. כיהן כחבר נשיאות איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתאחדות התעשיינים, כיו"ר פורום התעשיות הביטחוניות, כחבר הקורטוריון של הטכניון, חבר הנהלת המרכז הישראלי לניהול ויו"ר סניף מחוז ת"א, חבר בוועדת ההיגוי הציבורית של הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד התמ"ת. במהלך שנותיו במערכת הביטחון זכה פעמיים בפרס ביטחון ישראל.
ב-15 בספטמבר 2005 מונה על ידי שר הביטחון, שאול מופז למנכ"ל משרד הביטחון.