גבריאלית (גבריאלוב) בתיה
שנת לידה: תרע"ו 1916
מקום לידה: פולין
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה: תרצ"ג 1939
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תשס"ח 2008
 
גבריאלוב שמעון
 
גבריאלוב חסיה
      גבריאלית (גבריאלוב) בתיה    
בתיה גבריאלית (למטה שנייה מימין) חברה בהסתדרות "גורדוניה" בניסביז'. הצילום נעשה בעת ביקורו של הסופר העברי מארה"ב דניאל פרסקי, שנות העשרים (למאה ה-20)
בתיה גבריאלית (למעלה רביעית מימין) וחברי הסתדרות "גורדוניה". הצילום נעשה לרגל עלייתה של חברתם חיותה בלצ'ינסקי לארץ, שנות העשרים (למאה ה-20)

בתיה גבריאלית נולדה בפולין. למדה שם חינוך מיוחד ועבדה כמורה במקצועה. בשנת התרפ"ח, 1928, נמנתה בעיירה ניסבייז' עם קבוצת צעירים שייסדו את הסניף של תנועת הנוער הציונית-חלוצית "גורדוניה" והדריכה את הבנות בשכבת הצופים.
(ספר ניסוויז', 1976, עמ' 115). עלתה לארץ בעלייה השנייה. עבדה כמורה לחינוך מיוחד בקיבוץ תל יוסף ובמעלה החמישה. בשנת התרצ"ט, 1939, הגיעה לראשון לציון.
ייסדה בעיר את בית ספר "בלקינד" לחינוך מיוחד וניהלה אותו במשך שלושים שנה (1985-1955).
ראשיתו של בית הספר הייתה בשיכון המזרח, כאן אספה ילדים בעלי צרכים מיוחדים שנשרו ממערכת החינוך וייסדה למענם בית ספר שיענה על צרכיהם המיוחדים. חמש שנים לאחר מכן (1960) עבר בית הספר למבנה הקבע ברחוב ירושלים.
על משנתה החינוכית של בתיה גבריאלית מספרת אילנה כהנוביץ, מורה בבית הספר: בתיה האמינה בכוחו של המחנך לשנות דפוסי למידה והתנהגות והקרינה מגישתה זו ומאישיותה על המחנכים בבית הספר. נתנה לכל ילד וילד הזדמנות נוספת ללא שיפוטיות. נטעה בילדים, במורים ובהורים את הביטחון שניתן להתגבר על קשיים. הדריכה את המורים להכין תכנית לימודית אשר הולמת את צרכי הילדים. השרתה בבית הספר אווירה נעימה, מעודדת ונעימה. פרט לקריאה וכתיבה ושאר המקצועות העיוניים, דאגה לשבץ בתכנית הלימודים גם פעילויות העשרה מגוונות כמו מלאכת יד, נגרות, כלכלת בית, ציור, ריקודי עם, חקלאות ושיעורי אינסטלציה ואף דאגה להשיג את התקציבים הנחוצים. כל זאת במטרה להקנות לילדים מיומנויות בסיסיות לצורך תפקודם בעתיד כבוגרים. ואמנם, בזכות גישה חינוכית זו, חזרו והשתלבו מחדש ילדים רבים אל מעגל הלומדים ולתפקוד תקין, גדלו והתפתחו, התגייסו לצבא ובנו משפחות לתפארת.
על כל אלה זכה בית הספר בניהולה של בתיה גבריאלית בפרס החינוך.