אברמסון יונתן יונץ
שנת לידה: תרע"ט 1919
מקום לידה: ישראל, יבנאל
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ח 1948
 
תמונה חסרה
תמונה חסרה
אברמסון אריה
 
אברמסון (בלום) אהבה
    אברמסון (גוטפריד) חיה   אברמסון יונתן יונץ    

יונת יונץ אברמסון נולד בבית-גן שליד יבנאל, בה עברו עליו שנות ילדותו. עם סיום לימודיו בבית-הספר העממי נבחר על-ידי פיק"א ללמוד במקווה ישראל. בגלל מחלת אביו נאלץ להפסיק את לימודיו ולחזור למשק המשפחתי. בהיותו בן שבע- עשרה רדף, כשומר שדות-הכפר, אחרי ערבים מתנכלים - נקלע למחנם והוקף בדווים עוינים. בחושו לעזרת חברו המותקף הרג שניים מן המתנפלים. אחרי מעשהו זה פצע את עצמו במתכוון כדי להינצל מפסק-דין של מוות שהיה צפוי לו לפי חוקת ממשלת המנדט.
יונתן הצטרף לשורות יחידת וינגייט ושירת בה כרמן. הוא הועלה לדרגת סרג'נט. במהלך מלחמת-העולם השנייה נשלח ללבנון, והגיע לחוף בסירה יחד עם חייל אנגלי. הוא נתפס ונאסר כמרגל ונידון למוות. למזלו נדחה ביצוע גזר-הדין, ובינתיים ידע צינוק ועינויים. עם חדירת האנגלים ללבנון שוחרר יונתן מהכלא כשהוא מזה רעב. בשובו לכפרו הוכיח את פעילותו על-ידי מימוש רעיון המשק השיתופי ביסוד "ארגון החייל". במשך 12 היה חבר ה"הגנה" הספיק להדריך ולהעמיד חניכים למאות.
לפני פרוץ מלחמת-העצמאות התיישב בחיפה. לחם בטירת-צבי ובקרבות חיפה שימש גם כקצין האחראי, בדרגת סרן, לעיר התחתית. לחם בדרך לירושלים ובחזית עמק הירדן. נפצע ברגלו והועבר כקצין-מבצעים ליחידת המיעוטים.
בעת מבצע "חירם" לשחרור הגליל נהרג, והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בבית-גן שליד יבנאל.