גורדון יהושע
שנת לידה: תרמ"ה 1885
מקום לידה: רוסיה, מוסקבה
שנת עלייה: תרנ"א 1891
שנת הגעה למושבה: תרנ"ג 1893
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: כימאי
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תש"ג 1943
 
גורדון אברהם זאב
 
גורדון (יעקבזון) שרה
      גורדון יהושע    
יהושע גורדון (יושב במרכז) מארגן תערוכה ראשונה של תוצרת הארץ בתל אביב, התרפ"ד, 1924

יהושע גורדון נולד במוסקבה, רוסיה. בן 6, בשנת התרנ"א, 1891,עלה לארץ עם משפחתו ושנתיים מאוחר יותר התיישבה המשפחה בראשון לציון. למד באנגליה כימייה וכלכלה ועסק שם בפעילות ציונית, כתב בעיתוני יידיש והכין מילון אנגלי-עברי. קטע את לימודיו, חזר לארץ והיה לפקיד בחברת ספנות ביפו,
בתקופת מלחמת העולם הראשונה עבר למצרים וסייע בהעברת הפליטים היהודיים למצרים וכן גם - באמצעות קצינים אמריקאיים - מסמכי מוסדות כמו "בנק אנגלו פלסתינה" ועוד. במצרים הוא פעיל בהתארנות הגדוד העברי, מסייע לפליטים, מייסד בפורט סעיד בית ספר עברי בשם "הרצליה" ומלמד בו את השפה העברית. הוא פועל גם במחנה הפליטים הארמנים שהממשלה הבריטית העבירה מתורכיה לפורט סעיד.
עם תום המלחמה (התרע"ח, 1918), הוא חוזר לארץ ומתמנה לקצין קשר בין היישוב העברי לממשל הצבאי. במסגרת זו תרם להחדרת העברית למסמכים של הממשל, להכנסת פועלים עבריים ומועמדים לפקידות למחלקות שונות.
בשנת התר"פ, 1920, ייסד חברה לנוויגציה יפו-לונדון, ניסח את תקנותיה וצירף אליה אישי ציבור (דיזינגוף, טולקובסקי).
בשנים התרפ-התרפ"ב, 1922-1920, כיהן כמפקח ובהמשך, כסגן מנהל משרד המסחר והתעשייה בירושלים. בנוסף ערך את ירחון המשרד בשפה העברית וארגן את התערוכה הראשונה של תוצרת הארץ בבניין בית הספר לבנים בתל אביב. בהמשך, כיהן כמנהל הכללי של החברה לתערוכות וירידים של המזרח הקרוב. בין השאר קבע את הסמל ואת הדגל - הדגל בצבע תפוז והסמל - המורכב מעוגן שבמרכזו הצבי - מציין את השאיפה לעם שחי על חופי הים התיכון וסוחר עם ארצות העולם.
בשנים 1936-1932 ערך סיורים באירופה ובארצות הסקנדינביות וקשר קשרי מסחר לשיווק פרי הדר, התמסר להפצת "תוצרת הארץ לגולה", עשה ניסיונות ראשונים למשלוח בננות וירקות לאירופה וייסד את הקואופרטיב פלאו"ג - מגדלי פרי הדר א"י.
בתקופת מלחמת העולם השנייה התמסר להכנת מילון אנגלי-עברי למונחי מסחר וחידש מילים כמו קמעוני, מוצג, תעודת מטען ועוד.