חומסקי דב
שנת לידה: תרפ"א 1921
מקום לידה: פולין
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשנ"ז 1997
מקום קבורה: ישראל, חולון
ליפקין משה
 
ליפקין (גורדון) צפורה
חומסקי שלמה
 
חומסקי רשה
    חומסקי (ליפקין) הדסה   חומסקי דב    
ילדי האישיות המוצגת:   חומסקי יואל    חומסקי מרדכי    חומסקי דורון

דב חומסקי נולד בפולין. עלה לארץ עם משפחתו בהיותו בן 4 לנוה-שלום שבדרום תל-אביב, למד בבית-הספר "תחכמוני" ובגימנסיה הריאלית "תחכמוני". בעת מלחמת העולם השנייה התנדב ליחידה עברית בצבא הבריטי ובה שירת עד 1946.
ב- 1947 השתקע בחולון והחל לעבוד במועצה המקומית כמזכיר אישי לראש-המועצה ד"ר חיים קוגל ז"ל. בראשית מלחמת העצמאות (דצמבר 1947) נתמנה כקצין-קשר עם מפקדת ההגנה ב"חזית 5", שכללה את חולון, ואחר-כך גוייס על-ידי "ההגנה" לשירות מלא, הקים את המסגרת הארגונית של מפקדת חזית זו והיה חבר-המפקדה עד לכנעת העיר יפו עת נתמזגה עם חטיבת "קרייתי", שבה הוסיף לפעול במערכה על לוד ורמלה ומילא תפקידים אחרים. בשירותו במילואים שירת בגדוד שריון והשתתף בקרבות "מבצע סיני" (1956).
עם שחרורו מצה"ל שב לעבוד בעיריית חולון והקים בה את המחלקה לחינוך ולתרבות. כן היה חבר ועדת ההנצחה והופקד על הקמת בית "יד לבנים" בחולון. בתפקידו כיושב-ראש ועד החיילים המשוחררים יזם בניית מאה יחידות דיור בשיכון הוותיקים ובקריית עבודה.
אירגן את מפעל הנחלת הלשון בחולון והקים רשת גדולה של מתנדבים ללימוד העברית בקרב המוני העולים החדשים שבאו לעיר. בשנות ה- 50 פתח את הספרייה העירונית המרכזית והפעיל בתי תרבות בשכונות השונות.
באוקטובר 1960 נתמנה כמזכיר העיר והניח יסודות למינהל מוניציפלי מתקדם בעיריה: ובה בעת המשיך למלא תפקידים ציבוריים ותרבותיים מגוונים, לרבות הטיפול בחיסול המעברות, ייזום שיכון לזוגות צעירים ופתרון מצוקות דיור למחוסרי יכולת. הוא סייע גם להקמת המרכז לחינוך טכנולוגי בחולון.
שקד על הקמת מסגרות וולונטריות ואגודות מתנדבים, בהן – האגודה למען החייל, שבראשה עמד שנים רבות, "אילן", האגודה למלחמה בסרטן ועוד. היה פעיל במישור ההסתדרותי כחבר מועצת העירייה וכיהן כסגן ראש-העירייה, כשהוא מתרכז בטיפול בפרט, שוקד על שיקום שכונות ושיכון לזוגות צעירים. עשה רבות לפיתוח מיתקני הספורט בעיר, לרבות הרחבת איצטדיון הכדורסל ופתיחת בריכות-השחייה. ב- 1989 פרש לגמלאות.
על כל פעולותיו לעיר חולון זה בשנת 1995 לאות "יקיר העיר".