קרישבסקי אזרחי מרדכי
שנת לידה: תרכ"ב 1862
שנת עלייה: תרנ"ז 1897
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשי"א 1951
טפלינסקי משה ליב
 
טפלינסקי (צ'ודנובסקי) רבקה
קרישבסקי יעקב חיים
 
קרישבסקי (טופלינסקי) רחל לאה
    קרישבסקי אזרחי (טפלינסקי) בתיה   קרישבסקי אזרחי מרדכי    
ילדי האישיות המוצגת:   קרישבסקי שמחה סניה    קרישבסקי יצחק איצ'ה    הופנקו (קרישבסקי) לינה רחל לאה    הורביץ (קרישבסקי) רבקה    קרישבסקי אזרחי אסא יריב משה
מרדכי אזרחי (במרכז התמונה) עם צוות המורים - מנהל בית ספר לבנות בנווה צדק

מרדכי אזרחי (קרישבסקי) נולד באוקראינה, יקטרינוסלב, בכפר קוטובקה.
עבד שם בהוראה והפיץ ספרי הוצאות עבריות וכתבי עת עבריים כמו "תושיה", "אחיאסף", "השלוח" ועוד. היה חבר פעיל באגודת "בני ציון" ומנהיג לשכת "מצפה" בפולטאבה.
עלה לארץ בשנת התרנ"ז, 1897, וכאן נשלח מטעם לשכת "בני משה" להיות מורה במושבה קסטינה (באר טוביה).
בהמשך, מורה לעברית בבית הספר של "כל ישראל חברים" בירושלים. המורה הראשון בבית ספר "חינוך עוורים" בירושלים. ביתו היה בית ועד לתלמידי חכמים ולמשכילים.
מרדכי אזרחי השתתף בייסוד הסתדרות המורים בא"י וכיהן כחבר המרכז הראשון. בשנת התרס"ד, 1904, התמנה למנהל בית הספר לבנות ביפו.
היה מראשוני התושבים של תל אביב.
בתקופת מלחמת העולם הראשונה, עם קבלת הנתינות התורכית, שינה את שמו ל"אזרחי". לאחר המלחמה, מורה בבית הספר הריאלי בחיפה ובבית המדרש למורים ולגננות על שם לוינסקי בתל אביב. חבר בהסתדרות העובדים, יו"ר המועצה של בנק הלואה וחסכון ביפו ונשיא כבוד, חבר באגודת הסופריםובוועד הלשון העברית.
מרדכי אזרחי עסק בחקר השפה העברית, פירסם פיליטונים, מאמרים, סיפורים ותרגומים - כולל תרגומים לסיפורי ילדים. כתב בכתבי עת רבים של התקופה כמו גם בעיתונים יומיים וחתם לעתים בשמו ולעתים בשמות עט כמו "פתחיה", "מר דרור", "בן יעקב", "בן חי" ועוד. ערך ספרים, היה חבר מערכת כתב העת "החנוך", ערך את המדור "לשוננו לעם" שהופיע מטעם ועד הלשון בעתון "הארץ".