כהן שמעון
שנת לידה: תרצ"ח 1937
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: מוסיקאי
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה:
מקום קבורה:
השתייכות לקבוצות
צרניה אברהם
 
צרניה מנוחה
כהן דב
 
כהן (בן זאב) חבצלת
    כהן (שחר) אידה   כהן שמעון    
שמעון כהן (למטה מימין) ובני משפחת בן זאב, שנות הארבעים (למאה ה-20)
שמעון כהן (משמאל, מנגן בפסנתר) בטקס יום העצמאות, 1951
שמעון כבן (קבוצת תמונות ישרה צד שמאל, שורה עליונה ראשון מימין) בוגר המחזור 1951
חוברת תווים שהכין שמעון כהן לשירים עבריים
עטיפת תקליט - שמעון כהן מנגן עם תזמורת קול ישראל בניצוחו של משה וילנסקי
בתמונה (מימין): זיוה הראל, שמעון כהן, יעל להב, יוסי כהן, אידה שחר כהן
 
שמעון כהן מספר שכאשר שמע את פולה הירש מנגנת בכינור בגן קלרה, קיבל את ההשראה להיות מוסיקאי.
 
 

שמעון כהן נולד בראשון לציון. למד בבית הספר העממי ("חביב") במושבה, בוגר האקדמיה למוסיקה בתל אביב. מורה למוסיקה בבתי ספר. במשך שנים, כתב עיבודים לשירים עבור קול ישראל ולפסטיבלי זמר. היה המנהל המוסיקלי של פסטיבלי הילדים וניצח על התזמורת בעת המופעים. כתב את העיבודים לשיריה המפורסמים של אסתר עופרים כמו: "היו לילות", "ציוניוני הדרך", "כיבוי אורות", "הרעות" ועוד. עיבד קטעים לפסנתר ולתזמורת וניצח על התזמורת בעת ההופעות. כתב את העיבוד הידוע לשיר "כלניות" בביצועה של שושנה דמארי וכן עיבודים לשירים נוספים בביצועה. בשנים 1987-1960 הופיע כמלווה קבוע של שושנה דמארי, בנגינתו על הפסנתר ובניצוחו על התזמורת המלווה. כתב מוסיקה ועיבודים לסרטים וסרטי תעודה - הידוע בהם הסרט "קוני למל". עבד בשיתוף פעולה עם התזמורת הפילהרמונית. על פי פנייה של המנצח שלום רון-לי ריקליס כתב יצירה בשם "רומנסרו", מושתתת על הרומנסות הספרדיות, אשר בוצעה על ידי התזמורת הפילהרמונית בניצוחו.
בשנת 1981, נענה לפנייה של התזמורת הפילהרמונית, על פי הזמנתו של המנצח ליאונרד ברנשטיין, וכתב את הרפסודיה "רישומים ירושלמים" שבה ירושלים משולה ללב וארבעה רבעיה - היהודי, הנוצרי, המוסלמי והארמני ?משולים לחדרי הלב והמוסיקה מוליכה את מאזיניה בין חדרי הלב - רבעי ירושלים.
היצירה בוצעה בעת הפתיחה החגיגית של בריכת הסולטן בירושלים על ידי התזמורת הפילהרמונית.
במלאת 100 שנה לראשון לציון, כתב שמעון כהן את "מחולות לחג" - סוויטה כוריאוגרפית לטו באב (יום הקמתה של ראשון לציון). ובמלאת 100 שנה לבית הספר "חביב" בראשון לציון - בית הספר העברי הראשון בעולם - כתב את היצירה "אביב חיי" - תמונות ילדות מבית הספר שבו למדו כל ילדי המושבה.
היצירה בוצעה על ידי תזמורת קול ישראל בניצוחו של שמעון כהן והועברה בשידור ישיר ברדיו. באותה הזדמנות הועלתה לראשונה ההצעה להקים תזמורת בראשון לציון. בשנת 1988 קמה התזמורת והחלה לנגן תחת שרביטו של שמעון כהן, שהיה גם מנהלה המוסיקלי בשנתה הראשונה.
בהמשך, הקים תזמורת קאמרית באשדוד והיה מנהלה המוסיקלי והמנצח שלה במשך שנתיים.

בשנת תשע"ד, 2014, הוענק לשמעון כהן פרס אקו"ם על לחניו, עיבודיו, נגינתו, יכולת הניצוח שלו ושליטתו הייחודית במוסיקה הקונצרטנטית והמוסיקה הקלה. "עיבודיו לטובי הזמרים שלנו" נכתב בנימוקי הדירקטוריון "נגינת הפסנתר הווירטואוזית שלו ויצירותיו לתזמורות סימפוניות, למקהלות ולהרכבים קאמריים, שבוצעו בארץ ובחו"ל, משמשים הוכחה להבנתו את המדיום הסימפוני והקל וליכולתו לשלב כתיבה מורכבת עם לחן קליט".
בשנת התשע"ז, 1917, הוענק לו פרס אמ"י על מפעל חיים.