איזקסון צבי
שנת לידה: תרמ"ח 1888
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשל"ד 1974
מקום קבורה: ישראל, נחלת יצחק
מזי"א אהרן מאיר
 
מזי"א (גוטמן) איגניה
איזקסון זרח
 
איזקסון (מזי"א) צפורה
    איזקסון (מזי"א) מרגלית   איזקסון צבי    
ילדי האישיות המוצגת:   איזקסון אליהו    לאו (איזקסון) רות

צבי איזקסון נולד בעיירה נשוויז', פלך מינסק, רוסיה הלבנה. בילדותו עלה לארץ עם סבתו. למד ב"חדר", בבית ספר "אליאנס" בירושלים ובבית הספר החקלאי במקוה ישראל. המשיך והשתלם בחקלאות בבית הספר החקלאי "אור יהודה" שנפתח על ידי יק"א באנטוליה וכן גם בצרפת ובארה"ב.
בשובו לארץ, עבד כפקיד במשרד הראשי של "כרמל מזרחי" בראשון לציון, כמנהל הסניף ביפו וכמנהל הסניף בקהיר, מצרים. בשנת התרע"ה, 1915, נסע לארה"ב ומשלא יכול היה לחזור לארץ בשל המלחמה, עסק שם בפעילות כלכלית, ציבורית ולאומית: השתתף בייסוד ההסתדרות הציונית האמריקאית, היה פעיל במסדר "בני ציון", השתתף בייסוד "קרן ישראל בלקינד" (לטובת "קרית ספר" שלו). בראשית 1920 חזר לארץ, לירושלים. ייסד מפעל לייצור שטיחים בשם "מרבדיה", השתתף בארגון הסניף של הציונים הכלליים בירושלים, היה פעיל בלשכת "בני ברית" שעסקה בייסוד מקום לינה לעולים חדשים ולהרחבת המושבה מוצא, נבחר לגזבר של החברה העברית לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, היה נציג בביתן הארצישראלי בתערוכה בקומבלי שבלונדון (1923) , כחבר באגודת "פרדס", התמסר לפעילות למען הרחבתו של ענף הפרדסנות בארץ ואף נטע פרדס גדול משלו בפתח תקוה. בתל אביב בנה, יחד עם חותנו, את מלון "פלטין". בשנת 1927 גאל שטח אדמה גדול מצפון לפתח תקוה שמאוחר יותר נוסדו עליו שני יישובים בשרון: "הדר" ורמת הדר".
בשנת התרצ"ב, 1932, התיישב בתל אביב והמשיך בפעילות הציבורית הענפה - בהנהגת התאחדות האיכרים, בהנהלת השבועון "בוסתנאי" ועוד. בשנת 1937 ייסד את "פרי הארץ" לשיווק בתנאים הוגנים ככל האפשר ואיחד את הקואופרטיבים לשיווק בחו"ל ב"פרדס סינדיקט" שבראשו עמד בהמשך,. בתקופת מלחמת העולם השנייה, כשהשיווק לחו"ל נמנע, פעל רבות למען ענף הפרדסנות. כתוצאה מהשתדלויותיו אצל ממשלת המנדט נוסדה מאוחר יותר המועצה לשיווק פרי הדר. אחרי מלחמת השחרור, השתתף במשלחת מטעם התאחדות האיכרים לארה"ב במטרה ללמוד את דרכי המיכון והשגת עזרה לרכישת הציוד הדרוש למיכון. כהכרת תודה לפעולותיו למען הפרדסים והפרדסנים רשמו אותו התאחדות האיכרים, אגודת "פרדס" והסתדרות החקלאים בפתח תקוה בספר הזהב של הקק"ל.
אחרי פטירת חותנו, ד"ר מזי"א, התמסר יחד עם רעייתו, בתו של ד"ר מזי"א, להוציא לאור את מפעלו הגדול של ד"ר מזי"א - המילון למונחי רפואה ומדעי הטבע בעברית. לעריכת הספר הזמין ארצה את הרופא-המשורר שאול טשרניחובסקי.
לזכותו של צבי איזקסון עשרות שנים של פעילות ציבורית ענפה ומגוונת שרק בחלקה הובאה כאן.