אלכמיסטר (אלכימיסטר) מאיר
שנת לידה: תרי"ד 1854
מקום לידה: גליציה, לבוב
שנת עלייה: תרל"ו 1876
שנת הגעה למושבה: תרמ"ט 1889
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: רוקח
שנת עזיבה: תרס"א 1901
לאן עזב:
שנת פטירה: תרצ"ב 1932
השתייכות לקבוצות
אלינהורן שלמה
 
אלינהורן שרה מירל
אלכמניסטר אברהם דב
 
    אלכמיסטר (אלנהורן) שינה דובה   אלכמיסטר (אלכימיסטר) מאיר    
ילדי האישיות המוצגת:   מאיר (אלתר, אלכמיסטר) יוסף    אלכמיסטר יצחק ישעיהו    רופמן (אלכמיסטר) חיה    מוזס (אלכמיסטר) לאה    זקס (אלכמיסטר) בריינדל    אלכמיסטר יעקב    ברגר (אלכמיסטר) צפורה    ציפריס (אלכמיסטר) בלה    אלכמיסטר פנחס
הרוקח מאיר אלכמיסטר (משמאל) עם ד"ר מזי"א, רופא בית החולים שברחוב נחמה במושבה, שנות השמונים למאה ה-19

מאיר אלכמיסטר נולד בלבוב, גליציה, שם למד רוקחות ועסק בה.
בשנת התרל"ו, 1876, עלה לארץ, לירושלים, והיה לרוקח המוסמך היהודי הראשון שפעל בארץ ישראל. בירושלים עבד בבית החולים "רוטשילד".
בשנת התרמ"ב, 1885, התיישב ביפו וחנך שם בית מרקחת שפעל כארבע שנים ובו הפיץ את "הטובה ברפואות לקדחת". בנוסף לכך, הפיץ את גיליונות עיתון "הצבי" ועסק בענייני ציבור.
הצטרף אל חברת "עזרת ישראל" שעסקה בקליטת עולים והשתתף בניסיון להקים בית חולים. בעיתונות פורסמו שבחים על עבודתו הברוכה של ה"אפטייקר מאיר".
בשנת התרמ"ט, 1889, עבר לראשון לציון והיה לעוזרו של הרופא ד"ר מזי"א ואף כאן זכה לפרס על פעילותו: הפחה העניק לו במתנה מורה שעות (שעון) מוזהב צרור במטפחת בד מעשה ידיה של אשת הפחה.
במושבה לקח חלק בפעולות ציבוריות וחברתיות, הרצה בערבי הקריאה, שהתקיימו בבית העם, על שמירת בריאות השיניים והטיפול בהן. הנהיג, לראשונה, מופע זיקוקין דינור ("אש בנגלית" בלשון הימים ההם) במלאת שנה לייסוד האורקסטרה וקישט את ענפי העצים באורות.
בשנת התרס"א, 1901, חזר מאיר אלכמיסטר ליפו והצטרף לבוני השכונה נוה צדק. הוא רכש את בית המרקחת "ארץ ישראל" ובהמשך, את בית המרקחת "כוכב הזהב" (אותו הקים הרוקח צבי פוסיצ'לסקי שהיה הרוקח הראשון של המושבה ראשון לציון , עזב את המושבה והקים את בית המרקחת "כוכב הזהב" ביפו). גם בעת שהתגורר ביפו, עסק בפעילות ציבורית.

מקורות לציוני דרך
כרטסת ותיקים. ארכיון המוזיאון.
יודילוביץ, דוד. ראשון-לציון התרמ"ב-התש"א, ראשון-לציון: חברת "כרמל מזרחי", התש"א 1941.
פרימן, א"מ. ספר היובל לקורות המושבה, "ראשון לציון" מיום היווסדה תרמ"ב עד שנת תרס"ז, ירושלים.
תדהר, דוד. אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו, תל אביב: ראשונים (תדהר), 1947.
מיכלין, אמנון. מעשי רוקחים, פרקים בתולדות הרוקחות בארץ ישראל, משרד הביטחון - ההוצאה לאור, 1999.