כהנסקי עדינה
שנת לידה: תרמ"ז 1887
שנת עלייה:
שנת הגעה למושבה: תרס"ג 1903
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזבה:
שנת פטירה: תש"י 1950
 
כהנסקי יהושע יעקב
 
כהנסקי (אברמסון) שיינע
      כהנסקי עדינה    
עדינה כהנסקי (למטה מימין) בקבוצת קולפי שקדים במושבה, ראשית המאה העשרים

עדינה כהנסקי נולדה בליטא, פלך סובאלק. בגיל שנה, עברה עם משפחתה לארגנטינה. למדה בבית הספר הממשלתי בבואנוס איירס.
בשנת התרס"ב, 1902, הגיעה עם משפחתה לראשון לציון. סייעה בעבודה במסעדה המשפחתית שהייתה לשם דבר במושבה. על פי העדויות, הייתה עדינה הרוח החיה שם.
נוסף על כך, החזיקה "חנות ספרים" בצריפה הקטן שברחוב ירושלים ומכרה לתלמידי בית הספר את ספרי הלימוד. "למעשה" כותב יחזקאל בראון בזיכרונותיו "לא הייתה זאת חנות במובן המקובל היום, עם חלון ראווה, דלפק וכו'. זה היה פשוט חדר קטן בצריף הקטן, שבו גרה הגברת כהנסקי, והוא היה מלא ספרים שעמדו על מדפים עד התקרה."
עדינה כהנסקי התעמקה בלימוד השפה העברית על רבדיה וכתבה מאמרים ב"הפועל הצעיר", ב"הארץ", ב"הבקר" וב"לאישה".
בשנת התרס"ז, 1907, עם היווסדה של באר יעקב, רכשה שם המשפחה אדמה ועדינה התמסרה לעבודה במשק אף שלא עברה להתגורר שם.
לזכותה פעילות ציבורית ענפה בראשון לציון: בשנת התרע"ז, 1917, היא חברה ב"הסתדרות נשים עבריות" ולוקחת חלק פעיל במלחמת הנשים להשגת זכות לבחור ולהיבחר - זכות שעד אז לא הייתה קיימת. כתוצאה מפעילות זו, בשנת 1919, נבחרה נחמה פוחצ'בסקי לראשות ועד המושבה ועדינה - לסגניתה.
במשך 15 שנה כיהנה כחברה בוועד המושבה ובמועצה המקומית; כיהנה כיושבת ראש ועדת הבחירות של המושבה; חברה בוועד בית הספר; פעילה בוויצ"ו; חברת הוועד של "הלואה וחיסכון"; פעילה במלחמה לשיתוף הנשים באספת הנבחרים; חברה ב"הפועל הצעיר" בשנותיו הראשונות ומאוחר יותר - חברה ב"ברית הצה"ר" (ברית הציונים הרוויזיוניסטים); בשנת 1936, חתומה על מגילת היסוד להקמת מוזיאון רוטשילד במושבה.