רפאלי אליעזר
שנת לידה: תרפ"ו 1926
מקום לידה: ישראל, תל אביב
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשע"ח 2018
אשכול לוי
 
אשכול אלישבע
טפט רפאלי צבי
 
טפט רפאלי (ויליניץ) עליזה
    רפאלי (אשכול) דבורה   רפאלי אליעזר    
בת זוג נוספת רפאלי (אורנשטיין) שושנה        
ילדי האישיות המוצגת:   חרפק (רפאלי) גיתית    רפאלי גיא    רפאלי שיזף    רפאלי דולב    רפאלי אשכול

אליעזר רפאלי נולד בתל אביב. למד בבית הספר החקלאי "מקווה ישראל". למד בארצות הברית באוניברסיטת הניו סקול בניו יורק ,והיסטוריה באוניברסיטת קולומביה בה קיבל תואר שני.
בצעירותו היה חבר בתנועת הנוער "המחנות העולים". התגייס לפלמ"ח; שהה בהכשרה בקיבוץ בית הערבה ובקיבוץ חפציבה. נמנה עם מקימי קיבוץ משמר הנגב.
קיבל הכשרה מחתרתית בתחום הקשר. במהלך מלחמת השחרור לחם במסגרת הגדוד השני בנגב ושימש בתפקידי קשר. תפעל תחנת קשר ששמרה על הקשר עם ירושלים ועם המטכ"ל. לאחר המלחמה חזר לקיבוץ משמר הנגב. ב-1953 עבר להתגורר במעגן מיכאל. לאחר מכן התגורר בחיפה עד סוף ימיו.
לימד בסמינר הקיבוצים ובהדסים. בשנת 1962 מונה למנכ"ל המכון האוניברסיטאי של חיפה, שהפך לאוניברסיטת חיפה. בין 1973 ל-1977 שימש כנשיא האוניברסיטה ולאחר מכן, כיהן כנגיד המוסד.
לאחר פרישתו מנשיאות אוניברסיטת חיפה מונה למנכ"ל פרויקט שיקום שכונות לאחר מכן תכנן את מרכז השיקום של איל"ן בקריית חיים. היה סגן נשיא של NCLI וחבר במועצת נשיאי הארגונים היהודיים בארצות הברית ויו"ר הוועד המנהל של המכון לחקר החינוך לשלום. ב-2002 הוענק לו עיטור ההוקרה "יקיר חיפה" וב-2003 קיבל תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה.
חיבר את הספר "התחלתי".