אביאל (בוצ'קו) צבי
שנת לידה: תרפ"ח 1928
מקום לידה: גרמניה, קלן
שנת עלייה: תרצ"ז 1937
שנת הגעה למושבה:
מקום מגורים במושבה:
עיסוק: מורה, משורר
שנת עזיבה:
לאן עזב:
שנת פטירה: תשע"ג 2013
השתייכות לקבוצות
אבולעפיה בוסתנאי
 
אבולעפיה (ריגלר) צפורה
בוצ'קו זאב
 
בוצ'קו ברוריה
    אביאל (אבולעפיה) דליה   אביאל (בוצ'קו) צבי    
ילדי האישיות המוצגת:   אביאל חטיה    אביאל יריב
מספריו של צבי אביאל
מספריו של צבי אביאל
מספריו של צבי אביאל
מספריו של צבי אביאל
מספריו של צבי אביאל
 
במלחמת השחרור, בתפקידו של צבי אביאל כמש"ק תרבות, היה עליו לעבור ממשלט למשלט. היה לו חמור שאותו אימץ ואהב ואשר ליווה אותו בדרכים. גם כינוי נתן לו: "פיקולו" ואף הנציח אותו בצילום משותף עם להקת הצ'יזבטרון.....

בתוכנית "ציפורי לילה" בגלי צה"ל, שבה השתתף, צבר צבי אביאל קהל מעריצים. מספרים שלילה אחד פגשו את אריק איינשטיין רץ וכשנשאל לאן הוא ממהר כל כך ענה: "לא לפספס את צבי אביאל"....
 
 

צבי אביאל נולד בקלן, גרמניה. בן תשע, בשנת התרצ"ח, 1937, עלה לארץ עם משפחתו. למד בגימנסיה "אהל שם" ברמת גן. בוגר סמינר לוינסקי בתל אביב והאוניברסיטה העברית בירושלים.
מגיל צעיר חבר ב"הגנה" ונטל חלק בפעולות רבות שלה. ב"ליל וינגייט" לחם לצדה של ברכה פולד וניסה להצילה. השתתף בפעולת התגמול נגד הכנופיה שפרצה לגן הוואי בתל אביב ורצחה את השחקן מאיר תאומי.
במלחמת השחרור שירת בחטיבת אלכסנדרוני, בגדוד 33 ולאחר מכן, בגדוד 35. השתתף במבצע "מדינה" לכיבוש טנטורה ובהמשך, בקרב על כיס פלוג'ה. בין שאר תפקידיו שירת גם כמשק תרבות. השתתף במבצע קדש (1956) וקיבל את אות הקוממיות ואות סיני.
במשך עשרות שנים עסק בחינוך, בהוראה ובניהול מוסדות חינוך. בין השאר לימד בבית הספר החקלאי בנהלל, בבית הספר התיכון בנהריה ובסמינר לוינסקי. בשנות השישים ייסד וניהל את בית הספר התיכון להנדסאים שליד אוניברסיטת תל אביב ולימד ספרות. בין השנים 1971-1969 היה בשליחות בלימה, בירת פרו, שם ניהל את בית הספר היהודי "ליאון פינלו". משחזר לארץ, המשיך בתפקידיו בבית הספר להנדסאים שבו עבד עד צאתו לגמלאות.
בשנת 1979 זכה בפרס החינוך של עיריית תל אביב על הצטיינותו בעבודתו החינוכית.
לזכותו פעילות ציבורית והתנדבותית ענפה: חבר במועצת הסתדרות המורים, במועצת פועלי תל אביב-יפו, במועצת בנק "מסד" ובוועדות חינוך ותרבות. כעשרים שנה השתתף בהתנדבות בתוכניות שונות בגלי צה"ל; עסק בכתיבת מדור במוסף תל אביב של "ידיעות אחרונות"; הוציא אנתולוגיה לספרות (בשיתוף עם ישעיהו אוסטרידן) בהוצאת מ. ניומן.
צבי אביאל היה משורר ופרסם ספרי שירה.