וייס כהנוב (גורדון) צלה
שנת לידה: תרפ"ג 1923
מקום מגורים במושבה:
עיסוק:
שנת עזיבה: תרצ"ג 1933
לאן עזבה: ישראל, רחובות
שנת פטירה: תשע"ב 2011
כהנוב אליהו
 
כהנוב (אבלס) חנה
תמונה חסרה
גורדון מנחם
 
גורדון (שליט) רחל
    כהנוב יעקב   וייס כהנוב (גורדון) צלה    
בן זוג נוסף וייס ריכרד        
ילדי האישיות המוצגת:   כהנוב מיה    כהנוב רות

צלה וייס-כהנוב נולדה בראשון לציון. למדה בבית הספר העממי ("חביב") במושבה. בת 9, עברה עם משפחתה לרחובות והמשיכה לימודיה בבית הספר העממי שם ובגימנסיה "הרצליה" בתל-אביב.
בצעירותה, פעילה ב"מכבי הצעיר". ערכה את עיתון התנועה, ליוותה בנגינתה בפסנתר את טקסי התנועה, את ריקודיהן של הבנות שלמדו בלט וכמו כן את זמרתה של אסתר גמליאלית, "הזמיר של ארץ ישראל" כפי שכונתה.
בעת לימודיה בגימנסיה "הרצליה", עסקה במתן שיעורי עברית לשוטרים בריטים והכינה בעבורם מערכי שיעור אקטואליים: סיפורים על התקפות, הפצצות והתנכלויות לציבור היהודי בארץ. משנודע לה ששוטר שנמנה עם תלמידיה הכה יהודים שמחו כנגד "הספר הלבן", סירבה להמשיך וללמדו.
בשנת התרס"ז, 1907, משהגיעו לרחובות עולים מתימן, התנדבה להפעיל מועדון בעבור ילדיהם בשכונת "שערים". את ספריה הפרטיים תרמה לספריית המועדון.
בשנים שלפני קום המדינה כיהנה כמזכירת הסניף של "כופר היישוב" - קרן שנועדה למימון מערך תרומות של ה"הגנה". עבדה כמזכירה בחברת "יפאורה".
במסגרת התנדבותה במגן-דוד-אדום, השתתפה בהפעלת תחנת עזרה ראשונה ברחובות והצטרפה ל"הגנה". בהמשך, עוזרת המזכ"ל של מגן-דוד-אדום בקריה בתל-אביב ומאוחר יותר, ממלאת מקומו.
בשנת התש"ט, 1949, נשלחה כנציגת מדינת ישראל הצעירה לקורס של "הצלב האדום" לנציגי ארצות מתפתחות שהתקיים בארצות-הברית.
אחרי נישואיה, המשיכה בפעילותה במד"א בחיפה; הצטרפה להנהלת התזמורת הסימפונית של העיר ועסקה בהדרכת נוער להאזנה למוזיקה קלאסית; הצטרפה לוויצ"ו כנציגתה במועצת הנשים שליד ראש עיריית חיפה י' אלמוגי.
בשנת 1967, כיהנה כמזכירת הוועדה הישראלית לאוטומציה ליד הפקולטה לחשמל של הטכניון. בהמשך, מזכירתו של מנהל המרכז הקהילתי על שם רוטשילד. במסגרת זו סייעה בהקמת "מועדון השיח" אשר שימש כפורום חשיבה ודיון.
למן שנת 1971, מנהלת מחלקת הארגון של סניף ויצ"ו שעל הכרמל ובמסגרת זו, בין השאר, עוסקת בגיוס והצבת מתנדבות לתפקידים שונים, בקליטת עלייה ובהקמת מחלקה לטיפול באלמנות צה"ל בשיתוף עם משרד הביטחון ומחלקת השיקום.
משפרשה מעבודתה במחלקת הארגון, בשנת 1983, המשיכה את פעילותה שם בהתנדבות ובנוסף, התנדבה לפרויקט "אחים בוגרים" - טיפול בילדים שהתיייתמו מאב.
על כל פעולותיה זכתה צלה וייס-כהנוב בתואר "אשת המופת של העיר חיפה".